Komiks do szkoły – jak dziecko może go przygotować?

Szkolne zadania często okazują się zaskakujące zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców. Często słysząc o konieczności przygotowania przez pociechę komiksu na zajęcia, spotyka się to z dezaprobatą dorosłych. Czy jednak słusznie? Komiks to bardzo swobodna i elastyczna formuła – pozwala dziecku tworzyć sekwencyjne historie, wzbogacać je, uwzględniać dynamikę zdarzeń i postaci. Komiks na przestrzeni lat stał się popularną formą wydawniczą i do dziś twórcy wykorzystują go, publikując historie nie mniej wciągające, niż klasyczna literatura piękna.

Komiks – od czego zacząć?

Twoje dziecko do tworzenia komiksu nie potrzebuje specjalistycznych materiałów. Może pracować z prostymi, podstawowymi artykułami papierniczymi – kartką, zeszytem, ołówkami bądź flamastrami.Oczywiście, dla bardziej zaawansowanych w komiksowej sztuce pełno jest dedykowanych artykułów plastycznych, cienkopisów, czy markerów. Na początku warto jednak sprawdzić jakie narzędzia są dla niego najbardziej komfortowe w użyciu. Ciekawe rozwiązania i nowe możliwości dają też programy i portale graficzne, choćby takie jak Canva – dostępna dla zarejestrowanych użytkowników witryna, gdzie można projektować szeroko pojęte grafiki i treści.

Liczy się pomysł – czyli jak przenieść wizje na papier

Komiks to świetny sposób na prezentację zarówno krótkich, jak i rozbudowanych historii. Zachęć dziecko do opowiedzenia na głos lub – jeśli jest starsze – spisania swoich głównych pomysłów, wokół których będzie tworzyć opowieść. Niech wyobrazi sobie bohaterów, to jacy są i co mogą odczuwać w związku z sytuacjami, które napotykają. Może rozważyć, czy posiadają jakieś specjalne umiejętności bądź charakterystyczne cechy. Jeśli komiks ma dotykać konkretnego problemu i prezentować na przykład stanowisko, jakie wobec niego przyjmuje dziecko, warto wcześniej to omówić.

Co dalej? Tak naprawdę wszystko zależy od dziecka. Czy woli prosty szkic? Czy do swojej pracy chce wykorzystać mocne kolory, jasno zaakcentować kolejne etapy historii? Czy chce użyć wycinków z gazet i połączyć wiele technik w jedną? Ogranicza je tylko wyobraźnia. Warto wyczulić dziecko, że komiks prezentuje ciąg zdarzeń. Dobrze, by prezentowało te zdarzenia w kolejności – tym samym jego praca staje się bardziej czytelna dla odbiorcy. Każda historia ma swój początek, punkt kulminacyjny i koniec. Warto zaproponować dziecku, by zastanowiło się, co jest najważniejszym momentem w jego opowieści. Może uda się ten fragment szczególnie wyeksponować, tym samym zwracając większą uwagę czytelnika?

Daj dziecku swobodę tworzenia

Oczywistym jest, że sposób powstawania komiksu, jak i jego „bogactwo” będą zależne od wieku dziecka. Należy pamiętać, że jest to zadanie, które przede wszystkim angażuje dziecięcą kreatywność i daje mu dużo swobody – nie stawia mu tak wielu sztywnych reguł, jak niektóre formy literackie czy plastyczne. Komiksy to często eksplozja barw, kolorów i technik. Sekwencyjne historie poruszają problemy od najprostszych, bo bardzo rozbudowane. Komiksowi bohaterowie na dobre wpisali się w kulturę i stanowią źródło inspiracji dla głośnych produkcji filmowych czy seriali. Pozwól swojemu dziecku sięgać po materiały, na których pracuje mu się najwygodniej. Nie narzucaj pomysłów, pozwól przenieść jego fantazyjne wizje na papier w takiej formie, jaka mu odpowiada. Poznaj lepiej tę opowieść – zadawaj pytania o bohaterów, ich problemy oraz przygody.

        Nie każde dziecko czuje się dobrze w takich zadaniach. Przeniesienie swoich pomysłów na kartkę bądź komputerowy ekran często okazuje się trudniejsze niż mogło się wydawać, zwłaszcza, gdy pociecha stroni od artystycznych zadań. Istotnym jest, by uświadomić dziecku, że komiks nie wymaga od niego wyjątkowych zdolności rysunkowych czy kaligraficznych. Tak naprawdę istotą każdej historii jest to, co ze sobą niesie – jej przekaz, morał. Oczywiście, walory artystyczne zawsze dodają pracy atutów, ale warto skupić się – zwłaszcza, jeśli zadanie dotyka ważnych tematów – na treści i jej rzetelnym przedstawieniu. Niech praca będzie zwięzła, schematyczna i prosta, ale zaprezentuje myśl dziecka.

Komiks – wymagające zadanie dla ucznia

Podsumowując, komiks stanowi coraz popularniejszą formę pracy uczniowskiej. Nauczyciele stawiają przed dzieckiem trudne zadanie – przeniesienie swoich myśli i fantazji na papier może stanowić bowiem duże wyzwanie. Może ono jednak stanowić źródło olbrzymiej przyjemności, zwłaszcza, jeśli będzie wiązało się z wykorzystaniem wielu technik i możliwości – nawet cyfrowych. Komiks to wspaniały sposób na pobudzenie kreatywności, wykraczający poza ramy dotychczasowych prac domowych. Mimo pozornie „luźnej”, prostej formy, może prezentować szeroki zakres tematów, od wesołych i prostych, po trudne i wymagające refleksji. Warto więc zachęcić dziecko do zaangażowania się w zadanie.

 

2 thoughts on “Komiks do szkoły – jak dziecko może go przygotować?”

  1. Zgadzam się w każdym calu. Liczę na to, że na blogu pojawi się znacznie więcej wpisów dokładnie na ten temat.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.