Nasiona słonecznika są świetnym dodatkiem do sałatek, pieczywa i dipów, ponieważ dodają tekstury i składników odżywczych. Odkryj, jak możesz wykorzystać resztki nasion słonecznika, aby dodać ciekawego smaku swoim potrawom. Słonecznik posiada szerokie zastosowanie w kuchni i jest doskonałym dodatkiem do wielu dań.
Jak wykorzystać słonecznik w kuchni?
Co jest lepsze od domowego chleba? Chleb posypany ziarnami, owsem i orzechami. Chleb z nasionami słonecznika jest podstawą w krajach Europy Wschodniej. Dotyczy to również słodkich chlebów, takich jak chlebek bananowy. Potrzebujesz dodać chrupkości do swoich zielenin? Zamiast typowej bułki tartej, dodaj posypkę z prażonych nasion słonecznika. Aby uzyskać jeszcze więcej smaku, wrzuć je przed opiekaniem do oliwy z oliwek, soli i przypraw, takich jak płatki czerwonej papryki lub mielony imbir. Co można zrobić ze słonecznikiem? Słoneczniki są nadal ważną rośliną oleistą na całym świecie. Wiele z nich jest wykorzystywanych jako pokarm dla ptaków, ale większość jest przetwarzana na olej roślinny. Zielone łodygi są siekane jak kiszonka i wykorzystywane jako pasza dla bydła. Nasiona i zielone liście są ulubionym pokarmem wielu ptaków, ssaków, owadów i motyli. Jeśli uprawiasz swoje czarne nasiona słonecznika, możesz zbierać również olej! Jest on świetny zarówno do sosów sałatkowych, jak i do smażenia potraw. Do czego można wykorzystać słonecznik? Jeden z wielu jadalnych kwiatów, słoneczniki mają kolorowe płatki, które można wykorzystać w sałatkach. Liście można również parzyć, aby zrobić zdrową herbatę. Nawet łodygi mogą być spożywane, podobnie jak seler, jako chrupiące przekąski lub dodatek dla dipów i masła orzechowego!
Skutki uboczne jedzenia słonecznika
Chociaż nasiona słonecznika są wyraźnie bardzo korzystne, to mają one szereg skutków ubocznych. Nadmierne jedzenie słonecznika słonecznika może oferować skutki uboczne dla Twojego zdrowia. Na przykład, może wpływać na funkcjonowanie nerek. Nasiona słonecznika zawierają wysoki poziom fosforu, który spożywany w nadmiarze może wpływać na funkcjonowanie nerek. Dzienne spożycie tych nasion powinno być ograniczone do maksymalnie pół filiżanki, co zapewnia, że wszystkie wymagane składniki odżywcze i korzyści są realizowane bez szkody dla organizmu w jakikolwiek sposób. Ponadto, nadmierne spożycie może również powodować przyrost masy ciała. Nasiona te są absolutnie pyszne, więc można się nimi objadać, będąc pod wrażeniem, że są zdrową przekąską. Chociaż są one zdrowe, nadmiar może zniweczyć ich potencjalne korzyści i spowodować problemy. Dodatkowo, nasiona te mogą również powodować wysypki na skórze. Jak wiemy, nasiona słonecznika zawierają minerał śladowy znany jako selen. Podczas gdy selen, w umiarkowanych ilościach, może zapobiegać rakowi, spożywany w nadmiarze może wywołać szereg objawów poza wysypkami skórnymi, w tym przewlekłe zmęczenie i wahania nastroju.
Słonecznik w kuchni – przepisy
Pasta ze słonecznika to idealny sposób na rozpoczęcie dnia. Praż nasiona słonecznika przez 10-15 minut, mieszając/obracając patelnię od czasu do czasu, aż będą pachnące i jasnozłote. Dodaj uprażone ziarna słonecznika do robota kuchennego (lub blendera o dużej prędkości) i miksuj, aż powstanie pasta, zeskrobując boki w razie potrzeby. Powinno to zająć około 5-7 minut. Dodaj sól, nasiona chia, nasiona lnu, nasiona konopi i pestki dyni i wymieszaj do połączenia. Natomiast miłośnicy słodkości powinni spróbować ciasto słonecznikowiec. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Nasmaruj tortownice sprayem do pieczenia, odłóż na bok. Ubij mąkę, proszek do pieczenia i sól razem, odłóż na bok. Utrzyj masło z cukrem na średniej prędkości, aż będzie miało blady kolor i będzie puszyste, około 2 minut. Dodaj masło i ubijaj aż do połączenia, 1 minutę. Wbij 2 jajka, dobrze ubijając po każdym dodaniu. W kubku ubij razem kwaśną śmietanę, maślankę i wanilię. Podziel ciasto między patelnie, wygładzając wierzch i stuknij patelnią o blat, aby uwolnić wszelkie kieszenie powietrza. Piecz przez 20 do 24 minut, obracając w połowie czasu. Wykałaczka powinna wyjść w większości czysta z kilkoma wilgotnymi, nie mokrymi okruchami. Pozwól ciastom odpocząć w patelni przez dwie minuty, a następnie przełóż je na druciany stojak, aby całkowicie ostygły. W mikserze stacjonarnym wyposażonym w przystawkę łopatkową, ubij masło do uzyskania bladego koloru i napowietrzenia, około 3 minuty, na średniej prędkości. Stopniowo dodawaj cukier puder, a następnie masło, ziarna słonecznika, wanilię, sól i mleko.