Elf on the Shelf – nowa bożonarodzeniowa tradycja

Znalazłeś zdjęcia niesfornych elfów i chcesz wiedzieć, czym jest elf na półce? A może masz już elfa i szukasz inspiracji do tworzenia zabawnych scen? Przychodzimy z pomocą! Widziałeś na Instagramie zdjęcia z hashtagiem #elfontheshelf? Teraz możesz się zastanawiać, o co chodzi z Elf on the Shelf? Wyjaśniamy to już poniżej.

Elf on the Shelf – co to znaczy?

Elf on the Shelf, czyli elf na półce to zwyczaj, który w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularny. Dla dzieci mieszkających w Stanach Zjednoczonych byłoby to naprawdę szokujące. Ponieważ ta tradycja jest w Stanach Zjednoczonych niemal tak ważna i sławna jak choinka i sam Święty Mikołaj! Gigantyczny nadmuchiwany elf był nawet punktem kulminacyjnym nowojorskiej parady bożonarodzeniowej! Co to znaczy Elf on the Shelf? To wszystko zawdzięczamy dziecięcej świątecznej książeczce „The Elf on the Shelf”, napisanej wspólnie przez Carol Aebersold i jej córkę Chande Bell (nie możemy się doczekać polskiej wersji Elf na półce!). Ta wspólna praca zapoczątkowała piękną rodzinną tradycję bożonarodzeniową. Według autorów książki każde dziecko ma swojego elfa, ale nie każdy jest tego świadomy. Posłańcy Mikołaja pojawiają się w naszych domach co roku na początku Adwentu (tuż po Święcie Dziękczynienia w USA) i podpatrują daną rodzinę, która jest im przypisana.

Moda na Elf on the Shelf

Kiedy dziecko „znajdzie” zabawkowego potwora ukrytego na półce w domu, musi go nazwać i wtedy… zaczyna dziać się magia! Tutaj jednak należy zaznaczyć, że maluchy mają jedną bardzo ważną zasadę. Pod żadnym pozorem nie mogą dotknąć elfa – straci on wtedy swoje magiczne moce! Krasnal zostaje umieszczony na półce i… „ożywa”. Zaczyna obserwować i monitorować dziecko. Każdej nocy wychodzi z domu i idzie do Świętego Mikołaja ze szczególnym raportem. Dzięki sprawozdaniu elfów Mikołaj wie, które dziecko było dobre, grzeczne i zasłużyło na prezent. Lata temu moda na Elf on the Shelf dotarła również do Anglii, gdzie dziećmi rządziło szaleństwo małych niesfornych elfów. Nie ma dziś w Anglii dziecka, które nie miałoby zabawki elfa lub koszulki z wizerunkiem popularnego elfa. W okresie świątecznym można kupić karty, kubki, breloczki i inne akcesoria z jego wizerunkiem. Jest nawet specjalny sklep z elfami, w którym można kupić elfickie książki, płyty CD, ubrania i zabawki.

Elf on the Shelf – bożonarodzeniowa tradycja

Elf on the Shelf to tradycja, która dosyć szybko wspięła się na szczyt rodzinnych, bożonarodzeniowych zwyczajów i już tam pozostała. Nic zatem nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić. Wręcz przeciwnie, obyczaj z szalonym i samowolnym elfem na półce staje się coraz bardziej popularny i rozpoznawalny nawet w Polsce. Dzieci po prostu uwielbiają święta Bożego Narodzenia, z resztą dorośli również. Świętom tym towarzyszy niezwykła atmosfera: kolorowe lampki na choince, sam Święty Mikołaj, pomimo zimy za oknem – cudowny ciepły rodzinny klimat oraz właśnie ta tajemnicza magia. Elfy na półce są tego doskonałym przykładem. Dzieciom imponuje ten zaczarowany posłannik Mikołaja oraz to, że co noc ożywa i przemieszcza się na biegun północny, aby zdać swojemu szefowi raport z zachowania dziecka.

Co takiego robi elf, że dzieci są takie grzeczne?

Istnieje kilka zasad, bezwzględnie nie wolno nam dotykać elfa, który jest umieszczony na półce w celu pilnowania całej rodziny. Dotyk dziecka może sprawić, że elf straci swoją magiczną moc, którą tradycyjnie zdobywa po wejściu do określonego domu. Każdy elf musi mieć imię i to zależy od dzieci, jak ono będzie brzmiało. Rodzice natomiast bardzo subtelnie pomagają elfowi poruszać się po domu, upewniając się, że dzieci tego nie zauważą. Elf codziennie zmienia swoje miejsce obserwacji, a kiedy dzieci zasypiają, elf zaczyna żyć swoim życiem. Konsekwencje jego nocnych sztuczek widać rano, kiedy w naszym czystym i spokojnym domu dzieci zastają bałagan.

Figurka Elf on the Shelf

Ciekawi Cię, gdzie można kupić figurkę Elf on the Shelf? Bez problemu znajdziesz ją w wielu polskich sklepach internetowych! Możesz wybrać pluszową maskotkę lub winylową figurkę (są elfy w różnych odcieniach skóry), a krasnale są w różnych ubraniach. Ty też decydujesz, jakiej płci będzie Twój elf – producenci oferują zarówno elfa – chłopca, jak i ładną dziewczynę. Oczywiście nic nie powstrzyma całej bandy szczęśliwych elfów przed zatrzymaniem się w twoim domu. Cena takiej figurki waha się zwykle w przedziale od 20 do nawet 200 złotych. Zależy to oczywiście od jej wielkości, producenta i jakości wykonania.

Elf na półce jednak nie jest taki miły?

Za sukcesem książki stoi postać małego elfa, który jest tylko pozornie przyjazny i czarujący. Elf na półce to także jedna z najniebezpieczniejszych postaci w Ameryce podczas Świąt Bożego Narodzenia. To prawie tak obrzydliwe, jak Green Christmas Grinch. Relacjonuje Świętemu Mikołajowi i zdradza wszystko, co widzi – jak szpieg, który o danym dziecku wie wszystko. Gdy tylko dzieci pójdą spać, elf udaje się na biegun północny do św. Mikołaja i daje mu szczegółowy raport na temat zachowania dzieci. Następnie Mikołaj decyduje, które dzieci były dobre i zasługują na prezenty pod choinką. Przeciwnicy elfich postaci uważają, że posłaniec Świętego Mikołaja nie powinien pilnować dziecka, ponieważ oswaja w nim to, że dziecko jest stale pod kontrolą. Inni dodają, że to przez elfa na półce i magię z tym związaną – dzieci zaczynają wierzyć w magię oraz, że wystarczy być grzecznym, aby otrzymać nagrodę – w tym przypadku prezent gwiazdkowy. Późniejsze głosy pytają, co z dziećmi o niesfornych charakterach? Czy naprawdę znajdą pod choinką rózgę zawiązaną czerwoną kokardką? Znaleźliśmy jednak i przedstawiamy kompromisowe rozwiązanie. Co by było, gdyby elf mieszkał z daną rodziną w czasie Adwentu tylko po to, aby dowiedzieć się, czego dziecko oczekuje i co chciałoby dostać pod choinkę, a także gdyby odwiedzał Świętego Mikołaja każdej nocy tylko po to, by mu to przekazać? Jest to świetny pomysł na zupełnie inną radość u dziecka.

Jak samemu wykonać figurkę Elf on the Shelf?

Jest to bardzo proste, potrzebujesz tylko: kawałka filcu w kształcie trójkąta, kleju na gorąco, szyszki, podłużnego kawałka filcu w kształcie prostokąta, okrągłej główki, kawałka tektury, kolorowej kartki papieru (czerwonej lub zielonej oraz czarnej i białej). Z kawałka filcu w kształcie trójkąta sklejamy czapkę, a z drugiego układamy szalik dla elfa. Szyszka służy jako tułów, natomiast z kawałka tektury robimy mały prezent i owijamy go kolorowym papierem. Z czarnej i białej kartki wykonujemy oczy dla elfa i przyklejamy je do okrągłej główki.

1 thought on “Elf on the Shelf – nowa bożonarodzeniowa tradycja”

  1. Dziękuję za informację. Tylko zastanawia mnie:skąd ma dziecko wiedzieć, że to jest „wysłannik” Mikołaja skoro nikt wcześniej o tym nie mówił (pytam z perspektywy dziecka). Ale sam artykuł wszystko mi wyjaśnił.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.