Kto trzyma dziecko do chrztu?

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Po uroczystości w kościele rodzina zaprasza gości na przyjęcie w domu lub lokalu. Chrzest wiąże się z paroma zasadami wynikającymi z przepisów kościelnych, lecz także z tradycji. Często przyszli chrzestni i rodzice zastanawiają się kto powinien trzymać dziecko do chrztu. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna.

Kto w praktyce trzyma dziecko podczas chrztu w kościele?

Czy istotne jest to kto trzyma dziecko nad chrzcielnicą podczas chrztu? Czy obecnie rodziny przykładają do tego wagę? Nawet jeżeli tradycja dyktuje pewne reguły, w dzisiejszych czasach nie są właściwie przestrzegane.

Najczęściej dziecko trzymane jest przez jednego z rodziców. Dlaczego? Chrzest może być stresujący dla malucha, dlatego chcąc oszczędzić mu negatywnych emocji, dziecko trzymane jest przez osobę którą bardzo dobrze zna. Często jest to mama, jednak jeszcze częściej tata dziecka. Wybór taki uzasadniony jest tym, że przeważnie ojciec ma silniejsze ramiona i potrafi on stabilnie utrzymać maleństwo nad chrzcielnicą.

Niemowlę może trzymać również ojciec chrzestny, lub matka chrzestna. Czasem są to jednak osoby, które nie goszczą zbyt często w domu rodziców. Dziecko mogłoby bać się, gdyby w nowej dla siebie sytuacji trzymała by je prawie nieznana mu ciocia lub wujek.

Księża nie zwracają uwagi na to, przez kogo trzymane jest dziecko podczas chrztu. Nie ma to znaczenia, a decyzja pozostawiana jest rodzicom. Jak ta sprawa wygląda jednak z punktu widzenia tradycji?

Kto według tradycji powinien trzymać malucha przy chrzcie?

Tradycje charakteryzują się tym, że mogą się różnić pomiędzy sobą w zależności od regionu z którego pochodzą, a także od przekonań rodziny przez którą są kultywowane. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, przez kogo dziecko powinno być trzymane nad chrzcielnicą. Jeżeli danej rodzinie zależy na utrzymywaniu tradycji, powinna ona rozeznać się jak ta kwestia wyglądała w ich rodzinie lub miejscu zamieszkania.

Jedna z teorii mówi, że dziecko powinna trzymać matka chrzestna. To ona jest zobowiązana do zakupu białej szatki, a później do wzięcia malucha na ręce podczas ceremonii. Inne przekonania wskazują, że dziecko powinno być trzymane zależnie od swojej płci: dziewczynkę trzyma matka chrzestna, chłopca ojciec chrzestny.

To, którą opcję wybiorą rodzice dziecka zależy wyłącznie od nich, jednak obecnie nie ma znaczenia kto trzyma dziecko podczas chrztu. Najważniejsze, by była to osoba którą dobrze zna, co pomoże mu zachować spokój podczas tej uroczystości.

1 thought on “Kto trzyma dziecko do chrztu?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.