Wielu rodziców zastanawia się, jaki kolor oczu będzie miało ich dziecko. Chociaż nie ma sposobu, żeby w stu procentach upewnić się co do koloru oczu przyszłego potomka, możemy próbować przewidzieć kolor oczu dziecka na podstawie kilku informacji. Wszystko jest zależne od tego, czy geny przekazane przez rodziców będą dominujące czy recesywne. na świecie najpowszechniej spotyka się kolor brązowy, który jest uważany za dominujący. Najrzadziej natomiast występuje kolor oczu niebieski, który jest uważany za recesywny. Zielony kolor oczu natomiast powstaje ze zmieszania barwy brązowej i niebieskiej. Kiedy gen dominujący (silniejszy) spotyka się z genem recesywnym (słabszym), zazwyczaj wygrywa dominujący. Nie jest to jednak regułą. Trzeba pamiętać, że kolor oczu nie zawsze dziedziczy się po rodzicach, może być on odziedziczony po dalszych przodkach. Barwa tęczówki zmienia się również z wiekiem dziecka. Noworodki rodzą się zazwyczaj z jasnoniebieskimi oczami. Po kilku miesiącach kolor oczu często się zmienia w brązowy lub zielony. Kolor oczu stabilizuje się około 6 miesiąca życia dziecka. Zwykle wyróżnia się trzy kolory tęczówek: zielony niebieski i brązowy. Istnieje wiele odcieni tych kolorów. Zdarza się, że kolor tęczówki jest mieszaniną dwóch lub nawet trzech kolorów. Czasem każde oko ma inny kolor. Zjawisko to nazywa się heterochromią.
Jaki kolor oczu będzie miało dziecko jeśli rodzice mają niebieskie oczy?
Najprawdopodobniej dziecko niebieskookich rodziców również będzie miało niebieskie oczy, może się jednak zdarzyć że będzie miało oczy zielone. Czasem zdarza się że dziecko niebieskookich rodziców ma oczy koloru brązowego, jednak jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Dzieje się tak dlatego, że za kolor oczu odpowiada więcej niż jeden gen. Rodzice, którzy są posiadaczami oczu niebieskich posiadają geny recesywne, a więc bardzo mało prawdopodobne jest że przekażą dziecku kolor oczu brązowy, za który odpowiedzialny jest gen dominujący.
Jaki kolor oczu będzie miało dziecko jeżeli rodzice mają brązowe oczy?
Zupełnie inaczej jest w przypadku brązowych oczu u obojga rodziców. za ciemną barwę tęczówki odpowiada gen dominujący. Z dużym prawdopodobieństwem dziecko odziedziczy po rodzicach brązową barwę tęczówki, jednak może mieć również oczy zielone, a czasem niebieskie. Nie jest to jednak tak rzadkie zjawisko jak dziecko z brązowymi oczami u niebieskookich rodziców. W przypadku rodziców o brązowej barwie tęczówki jest około 25% szans na to że dziecko będzie miało jasną tęczówkę.
A co jeśli rodzice dziecka mają różne kolory oczu?
W przypadku kiedy jeden z rodziców dziecka ma oczy brązowe, a drugi zielone, bardziej prawdopodobne jest że dziecko również będzie miało brązową barwę tęczówki. Jeśli jeden z rodziców ma oczy zielone, a drugi z rodziców ma oczy niebieskie, jest bardzo mało prawdopodobne że dziecko będzie miało brązowe oczy. Z kolei jeśli jedno z rodziców ma oczy brązowe, a drugi z rodziców ma niebieską barwę tęczówki, jest 50% szans na to że dziecko będzie miało brązowe oczy. Równie prawdopodobne jest, że dziecko będzie miało niebieską barwę oczu.
Na prawdę fajnie się czyta napisany przez Ciebie artykuł. Dzięki, polecam go dalej.
Bardzo ciekawe! Dobry temat na znacznie dłuższy wpis.