Jak nauczyć dziecko czytać – przydatne porady

Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która otwiera przed dzieckiem prawdziwy świat wiedzy. Najczęściej, pierwsze kroki w nauce czytania stawiają pociechy w wieku 5-6 lat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zachęcić do poznawania liter, sylab i słów jeszcze młodsze dzieci. Jak to zrobić i jakich błędów unikać? Oto garść porad.

Kolejne etapy nauki czytania

Istnieje kilka sposobów nauki czytania, w Polsce wciąż najpopularniejsze jest jednak rozpoczynanie edukacji od umiejętności rozpoznawania liter. Okazuje się, że skuteczniejsza (szczególnie w przypadku młodszych dzieci) może być nauka rozpoznawania sylab lub całych prostych słów. Dobrym pomysłem będzie zapoznanie pociechy z zapisem fonetycznym jego imienia oraz imion bliskich osób, a także nieskomplikowanych wyrazów jak np. „mama”, „tata”, „lala”, „dom”, „kot”. Warto także poćwiczyć z dzieckiem syntezę sylabową, która jest niezwykle ważnym krokiem do opanowania umiejętności czytania. Następnie można przejść do rozpoznawania i analizy głosek, a dopiero na końcu liter. Nie można też zapominać, że nauka czytania wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości, a do każdego dziecka trzeba podchodzić indywidualnie.

Błędy, których lepiej się wystrzegać

Gotowość do rozpoczęcia nauki czytania może pojawić się w różnym wieku. Nie należy zmuszać do tego pociechy i porównywać jej z innymi dziećmi – to że opanuje czytanie nieco później niż rówieśnicy, wcale nie oznacza że w przyszłości nie będzie prymusem. Najlepiej słuchać oraz obserwować dziecko, a także zachęcać je do kolejnych prób. Podczas nauki warto też unikać popularnych błędów, które mogą utrudnić przyswojenie wiedzy. A dokładniej:

  • nie uczyć liter w kolejności alfabetycznej – lepiej zacząć od samogłosek, a po ich opanowaniu spółgłosek
  • nie wprowadzać zbyt wielu liter jednocześnie – jedna tygodniowo w zupełności wystarczy
  • unikać monotonnych ćwiczeń, które będą zniechęcać dziecko do nauki
  • nie nazywać liter, ale wymawiać je jak głoski ( „Z” wymawiać „z”, zamiast „zet”).

Co ciekawe, jednoczesna nauka liter i cyferek nie powinna ze sobą kolidować – często dzieci szybciej opanowują umiejętność rozróżniania cyfr niż liter.

Nauka poprzez zabawę – propozycje

Nauka w przypadku najmłodszych dzieci powinna być tak naprawdę zabawą. Jak wiadomo, kilkulatki nie potrafią jeszcze skupić uwagi przez dłuższy czas, a także mogą się po prostu znudzić monotonną nauką. Edukacja w formie rozrywki to najskuteczniejszy sposób na przyswojenie wiedzy – dotyczy to również nauki czytania. Jakie zabawy warto wypróbować w tym celu?

  • okleić zabawki (np. samochody lub wagoniki pociągów) sylabami, których właśnie uczy się pociecha
  • umieścić sylaby na klockach i zaproponować dziecku łączenie ich w znane mu wyrazy
  • wyklejanie, kolorowanie, malowanie sylab, wyrazów i liter
  • wykorzystać puzzle, gry planszowe i karciane dedykowane nauce czytania.

Z taką pomocą dziecko na pewno szybko przyswoi nową umiejętność, a przy okazji będzie się świetnie bawić.

2 thoughts on “Jak nauczyć dziecko czytać – przydatne porady”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.