Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Znajomość tabliczki mnożenia to dla każdego dziecka powód do dumy i zadowolenia z siebie. Początkowo jednak proces przyswajania tej umiejętności może budzić sporo stresu i niepokoju. Jak pomóc dziecku szybko i bezstresowo przyswoić tę ważną i potrzebną w życiu wiedzę? Istnieje kilka ciekawych metod, które w prosty sposób wprowadzą najmłodszych w tajniki liczb.

Nauka tabliczki mnożenia – kiedy warto ją rozpocząć?

Z całą pewnością nie musimy czekać, aż dziecko pójdzie do szkoły. Nawet jeśli chodzi jeszcze do przedszkola, możemy zacząć odkrywać przed nim radość płynącą z umiejętności mnożenia. Jedynym warunkiem jest oczywiście wiedza na temat dodawania i odejmowania, która powinna zostać przyswojona w pierwszej kolejności. Jeśli maluch w miarę sprawnie dodaje i odejmuje, nawet w niewielkim zakresie liczbowym, możemy zrobić kolejny krok. Najlepiej sprawdzi się tutaj nauka przez zabawę, przy użyciu ciekawych i pomysłowych pomocy dydaktycznych. Ciekawym pomysłem są kolorowanki, które łączą rozwijanie zdolności plastycznych z nauką tabliczki mnożenia. Można je zarówno kupić, jak i samodzielnie wydrukować z internetu. Ten sposób pozwala wykorzystać podczas nauki zmysł wzroku, co pomaga zapamiętać i przyswoić wyniki działań liczbowych. Bardzo pomocne są również matematyczne gry dydaktyczne, które pozwalają połączyć naukę z zabawą w rodzinnym gronie, w miłej i przyjaznej atmosferze. W dalszym ciągu zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Dobrym rozwiązaniem są również fiszki, na których z jednej strony zapisane będzie działanie, a z drugiej jego wynik. Fiszki dziecko może samodzielnie ozdobić, co będzie stanowiło dla niego dodatkową rozrywkę.

Pokaż dziecku najważniejsze zasady prawidłowego mnożenia

Choć nauka tabliczki mnożenia przy pomocy gier planszowych czy kolorowanek jest bardzo przyjemna, nie obejdzie się bez przyswojenia przez dziecko pewnych zasad. Pierwszą z nich test to, że każda liczba mnożona przez jeden daje ten sam wynik, natomiast liczba mnożona przez zero za każdym razem daje wynik zerowy. Warto też wspomnieć o przemienności mnożenia, czyli zaznaczyć, że „2×3” da zawsze taki sam rezultat jak „3×2”. Kolejna zasada to fakt, że przy mnożeniu „razy 10” wystarczy jedynie dopisać zero, aby otrzymać wynik działania. Podczas nauki warto wykorzystywać wierszyki, mnemotechniki, a także liczydła, a nawet palce. Podczas mnożenia przez 9 dobrze jest również pokazać dziecku słynną metodę paluszkową. Polega ona na tym, że zginamy palec oznaczający liczbę, przez którą mnożymy. Liczba palców po lewej stronie odpowiada dziesiątkom, natomiast ta po prawej – stanowi liczbę jedności. Dzięki tej technice Twoje dziecko bez trudu opanuje mnożenie przez 9, co z całą pewnością da mu ogromną satysfakcję, a dodatkowo będzie stanowiło wspaniałą zabawę.

2 thoughts on “Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.