Filtry do wody – jakie są rodzaje filtracji i który z nich wybrać?

Filtry do wody, z uwagi na swoją dużą popularność, znacząco różnią się między sobą. Niektóre z nich montuje się w miejscu poboru wody, inne w poręcznych butelkach, które można nosić zawsze przy sobie. Oprócz tego, poszczególne filtry odpowiadają za inny rodzaj filtracji. Co warto wiedzieć o filtrowaniu wody?

Filtry do wody stały się nieodzownym elementem gospodarstw domowych. Niezwykle popularne są dzbanki z filtrem. Coraz częściej montuje się też filtry przepływowe, dzięki którym dostęp do wody filtrowanej mamy od razu po odkręceniu kranu. Innym rozwiązaniem, niezwykle wygodnym zwłaszcza w przypadku osób aktywnych i mobilnych, są butelki filtrujące, dzięki którym dostęp do czystej wody możemy mieć na uczelni, siłowni czy w pracy. Świetnie sprawdzają się także na wycieczkach i podczas urlopu.

Rodzaje filtrów do wody ze względu na technologię filtracji

Najczęściej w gospodarstwach domowych stosowane są filtry węglowe. Węgiel aktywny o właściwościach absorpcyjnych usuwa zapach i smak chloru, a także fenole i inne substancje organiczne. Wyposażone są w niego najczęściej filtry do dzbanków choć bywają też montowane na kranach.

Filtry jonowymienne z kolei zmiękczają wodę usuwając z niej związki wapnia i magnezu. Jednocześnie zastępują je jonami sodu. Montowane są najczęściej w filtrach narurowych, z których woda rozprowadzana jest po całej instalacji chroniąc także sprzęty AGD przed działaniem kamienia.

Kolejnym sposobem filtracji jest sedymentacja. To prosta metoda polegająca na mechanicznym usuwaniu szkodliwych substancji oraz zanieczyszczeń o określonych wymiarach takich jak np. ziarenka piasku czy drobinki rdzy pochodzące np. z przestarzałych instalacji.

Istnieje również technologia filtracji nazywana odwróconą osmozą. Ten rodzaj pozwala pozbyć się z wody m.in. bakterii, wirusów i innych związków organicznych. Niestety, przy tym rodzaju filtracji zużywa się dużą ilość wody.

Czy warto filtrować wodę?

Filtrowanie wody to realne oszczędności – nie tylko dla naszego portfela, ale także planety. Z filtrami do wody – czy to przepływowymi, w dzbankach czy butelkach filtrujących – realnie ograniczamy zużycie jednorazowych opakowań i ilość odpadów z plastiku. Odciążamy także swój kręgosłup nie musząc dźwigać ciężkich butelek z wodą ze sklepu! Duży wybór filtrów do wody znajdziesz na https://dafi.pl/filtry-przeplywowe.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.