Hemostaza prawidłowa i zaburzona – co warto wiedzieć?

Hemostaza to ogół procesów umożliwiających prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, a w przypadku ich uszkodzenia, zatrzymanie tego przepływu. Celem hemostazy jest zatem zapobieganie powstawaniu zakrzepów w zdrowym krwioobiegu i powstrzymywanie nadmiernych krwawień w sytuacji, w której dochodzi do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych. Jakie choroby mogą zaburzać proces hemostazy?

Na czym polega prawidłowa hemostaza?

Prawidłowe funkcjonowanie hemostazy opiera się na trzech głównych procesach hemostatycznych (tj. osoczowym, płytkowym i naczyniowym) oraz na procesie fibrynolizy. Za co odpowiada każdy z nich?

– proces naczyniowy, czyli hemostaza naczyniowa to skurcz naczynia, będący natychmiastową odpowiedzią organizmu na jego uszkodzenie. Przepływ krwi przez uszkodzone naczynie staje się ograniczony, w efekcie czego krwawienie zostaje zatrzymane. Jednocześnie włókna nerwowe otrzymują sygnał bólowy, umożliwiający odcięcie się od źródła bólu.

– proces płytkowy, zwany hemostazą płytkową, w trakcie której aktywne trombocyty łączą się, tworząc tzw. czop płytkowy, zatykający uszkodzone naczynie krwionośne. Pomimo że krwawienie zostaje zatrzymane, proces hemostazy nadal trwa – czop płytkowy jest bowiem wciąż zbyt mało stabilny.

– proces osoczowy, czyli hemostaza osoczowa to proces, który angażuje aż 13 osoczowych czynników krzepnięcia. Ostatecznym produktem procesu osoczowego jest nierozpuszczalna fibryna stabilna.

– proces fibrynolizy jest aktywowany w momencie przerwania naczyń krwionośnych i odpowiada za rozpuszczanie zakrzepów.

Zaburzenia procesów hemostazy

Zaburzenia w ramach procesów hemostazy są przyczyną schorzeń związanych zarówno z nadkrzepliwością, jak i patologicznymi krwawieniami. Wśród nich należy wymienić skazy krwotoczne, stany nadkrzepliwości i Zespół DIC.

Skazy krwotoczne

Nadmierna skłonność do krwawień może być powodowana zaburzeniami w procesie hemostazy naczyniowej, płytkowej lub osoczowej i najczęściej należy do grupy chorób wrodzonych. Zdarza się jednak, że skaza nadmierna skłonność do krwawień, zwana także skazą krwotoczną ma charakter nabyty.

Stany nadkrzepliwości

Stany nadmiernej krzepliwości krwi są bezpośrednią przyczyną powstawania zakrzepów, mających wpływ na powstawanie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i zakrzepicy tętniczej. Do niebezpiecznych powikłań tych zmian należą m.in. udary mózgu i zawały serca.

Zespół DIC

Zespół DIC, czyli zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, polega na całkowitym rozstrojeniu procesów, które wchodzą w skład hemostazy. Konsekwencją takich zmian jest aktywacja krzepnięcia w całym organizmie przy jednoczesnym zużyciu płytek krwi i osoczowych czynników krzepnięcia, w efekcie czego dochodzi do skazy krwotocznej.

1 thought on “Hemostaza prawidłowa i zaburzona – co warto wiedzieć?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.